Istraživanje: 70% mladih u Hrvatskoj nema novca za najam ili kupnju nekretnine


Card image cap

Izvor: screenshot Index.hr



Autor: Nora Hodak, Klara Molnar, Gordana Ilić- Ostojić

Datum objave : 29.04.2025.

Kategorija: TOČNO

Članak objavljen na Index.hr ustvrdio je kako 70% mladih u Hrvatskoj nema novca za najam ili kupnju nekretnina. Tvrdnja se temelji na rezultatima istraživanja provedenog na uzorku od 1001 ispitanika u veljači 2025. godine.

Članak koji je 28. veljače 2025. objavio Index.hr izvijestio je o istraživanju koje je naručio SDP-ov europarlamentarac Marko Vešligaj, a koje otkriva da čak 70% mladih u Hrvatskoj do 31. godine nema dovoljno prihoda za najam ili kupnju nekretnine. Pritom se ističe da ova stambena kriza posebno pogađa mlađe generacije koje zbog financijskih ograničenja često žive s roditeljima ili rodbinom.


Vijest je temeljem priopćenja ureda zastupnika Vešligaja izvorno objavila HINA, a o istoj su temi izvijestili i drugi hrvatski mediji.   


Tvrdnja iz naslova Indexovog članka da "70% mladih u Hrvatskoj nema novca za najam ili kupnju nekretnina" temelji se na konkretnim podacima iz istraživanja agencije Hendal iz veljače 2025., a koje je provedeno na uzorku od 1001 ispitanika. 


U provedenom je istraživanju 39% ispitanika navelo da si može potpuno priuštiti samostalan život u unajmljenom stanu, trećina (oko 33%) da si to može priuštiti djelomično, dok 28% to uopće ne može. Zbrojem posljednje dvije skupine dobiva se podatak da otprilike 70% ispitanika nema dovoljno prihoda za najam, što uključuje i one koji nemaju financijsku neovisnost. 


No, važno je naglasiti da su podaci istraživanja fokusirani na mlade do 31 godine, gdje su ti udjeli značajno nepoželjniji, navode N1 i HINA. Također, većina mladih živi s roditeljima, a kao glavne prepreke za samostalno stanovanje navode se nedovoljni prihodi, visoki troškovi najma, inflacija i ograničene kreditne mogućnosti.


Dakle, tvrdnja iz naslova članka nije proizvoljna ni netočna, već proizlazi iz konkretnih brojki unutar ciljne dobne skupine i potkrijepljena je analiziranim podacima agencije Hendal koja je provela istraživanje.

x




Adresa:

Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac

E-mail:

info@verifeye.hr

Telefon:

+385 31 272 943

Verifeye
Centar za nestalu i zlostavljanu djecu
Agencija za elektroničke medije
Financirala Europska unija
Republika Hrvatska Ministartvo kulture
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Centar za kulturu medija