Izvor: screenshot AP
Autor: Lara Božić, Filip Puljak, Natalija Martinović, Željko Draženović
Datum objave : 10.04.2025.
Kategorija: TOČNO
Associated Press objavio je članak autorice Jill Lawless o protestnom albumu Is This What We Want?, koji su kreirali više od 1.000 glazbenika, uključujući poznate britanske umjetnike poput Kate Bush, Annie Lennox i Damona Albarna, a koji sadrži gotovo potpuni muk, snimke praznih studija i dvorana kao simbol mogućih posljedica ako britanska vlada usvoji prijedlog zakona koji bi omogućio AI kompanijama korištenje zaštićenog autorskog sadržaja bez pristanka autora. Cilje je provjere bio utvrditi istinitost vijesti.
Glazbenici se protive novom prijedlogu jer smatraju da bi time izgubili kontrolu nad svojim djelima, a AI kompanije bi profitirale iskorištavanjem njihovog rada. Sav prihod od albuma bit će doniran udruzi Help Musicians. Vlada je trenutno u fazi konzultacija o zakonskim promjenama, ali još uvijek nije donijela konačnu odluku.
Ova vijest je potvrđena kao istina, album je objavljen 25. 2. 2025., te se cijeli nalazi na glazbenoj platformii Spotify. Bush je izjavila: “Hoće li naši glasovi ostati nečujni u glazbi budućnosti” u intervjuu za BBC News u veljači 2025. Naslovi pjesama na albumu stvaraju jasnu poruku: "The British government must not legalise music theft to benefit AI companies.” (Britanska vlada ne smije legalizirati krađu glazbe u korist AI kompanija.)
Ed Newton-Rex, organizator ovog tihog albuma izjavio je za The Guardian da su predložene promjene u zakonima o autorskim pravima u Ujedinjenom Kraljevstvu "ne samo katastrofalne za glazbenike" već i "potpuno nepotrebne", jer zemlja može biti "lider u AI-u bez žrtvovanja naših vodećih kreativnih industrija". Naglasio je da novi album pokazuje da su "umjetnici jedinstveni u svom potpunom osuđivanju ovog loše osmišljenog plana, bez obzira na to kako ga vlada pokušava opravdati".
Zaključno, ova vijest se pokazala kao istinita te ovaj protestni album odražava sve jaču zabrinutost umjetnika u vezi s potencijalnim gubitkom kontrole nad vlastitim stvaralaštvom
Ulica bana Josipa Jelačića 83, 31220 Višnjevac
info@verifeye.hr
+385 31 272 943